Тишина на Ядрото (СНИМКИ)
Еенергийни напитки замениха бирата след обявената забрана от общината
Перманентен маркер и лекета от питиета след тийнкупоните на сцената в Капана
Може би в мерките за сигурност администрацията трябва да помисли и за полагане на обществено полезен труд от вандалите
Соня Попова
Обявената от кмета акция срещу шумните тийнейджърски сбирки на откритата сцена в квартала на творческите индустрии вече дава първи резултати. Явно оповестените забрани и съответните глоби са стреснали непълнолетните и консуматори на пиво в Капана. Поне на пръв поглед нещата стоят така.
Екипът на Под тепето следи случващото се на Ядрото от началото на седмицата и прави периодични огледи по няколко пъти на ден. Припомняме, че в понеделник кметът Иван Тотев коментира темата така:
„Прекалено много станаха жалбите за шум от Ядрото. По наши наблюдения дори вече хората избягват и през деня мястото, а това е проблем, който ще решим… Може би ще стигнем дори до момент, в който да отнемем удълженото работно време на денонощните магазини в зоната на Капана… Има закони, които са ясни и които трябва да се спазват, но се случва продажба на алкохол на деца под 18 години… Затова ще стартираме проверки в по-късните часове… маме няколко опции, които сме решили да приложим, но в никакъв случай това на Ядрото не трябва да продължава така.“
Откакто темата, по която ние от Под тепето не веднъж сме писали, бе повдигната пред всички медии от градоначалника тийнейджърските сбирки на Ядрото силно оредяха. Няма ги дори постоянните групи гимназисти, които пребиваваха преди и след обяд с бира, китари и цигари.
В сряда около обяд например, на сцената имаше общо трима души с енергийни напитки. Следобедната група от 4-5 момчета и момичета, пък просто си говореше без да консумира нищо.
В четвъртък до обяд няма нито едно посещение, но наоколо личат следите от снощния скромен купон – бутилка захвърлена между триъгълните рекламни стойки и няколко езичета отчупени от кенчета се въргалят наоколо.
След като микрорайона в квартала бе ремонтиран тази пролет, публично пространство се превърна в новата явка за тийнейджърски купони на откритото. Следите от тях са навсякъде. Ритници върху изолацията на сградите в ниското, надраскани са уникалните графити, надписи с перманентен маркер има по бордюрите, пейките и стените, а лекета от разлети питиета се открояват ярко върху новата настилка.
Така освен на охранители и проверяващи, подрастващите отварят работа и на ОП „Чистота“.
Може би в мерките за сигурност администрацията трябва да помисли и за полагане на обществено полезен труд от вандалите.
Ето и част от коментарите в мрежата, след оповестяването на допълнителните мерки срещу тийнейджърските сбирки:
„Ами,направихте място за срещи на млади хора;сега мерки вземате срещу тях.Доста нахално;Вие не знаехте ли,че като преустроите „Капана“по този начин с тази функция,е неизбежен и конфликтът с живущите?Първо правим,после мислим…“ Халачев Владимир
„Не разваляй те, най-хубавото място в Пловдив. Който иска да живее в центъра, ще трябва да търпи, като иска спокойствие, да продава. Елате да видите в Манчестър – Оксфорд и Бъртан улиците, пълни със заведения с печки от вън и всеки се весели. Тези където живеят отгоре си търпят, като искат център .“ Пенка Сийболт
„Ако тези дето се събират там бяха възпитани и културни „хора“нямаше да има нужда да се взимат мерки,нормално да се възмущават хората все пак не е зоопарк.“ Фен на Агилера
„Трябва да има контрол и вечерен час за шума . Капана е прекрасно място , но едва ли ако някой крещи под терасата ви цяла нощ ,а утре сте на работа която изисква концентрация ще ви е приятно !“ Даниела Сярова
„Ъъъъ, първо – елате, място за срещи, бла-бла-бла… после: елате, но да стъпвате по терлички, да се изнасяте до 22 и да не пиете. Пенсионерски клуб ли ще правим, що ли?“ Деси Каравелова
„Системата удря хипстърлъка. 🙂 Яко.“Сашо Цветков.
Много ясно, че ще пишат, рисуват, говорят… Добре, че ги има. Това е тяхното място. Ако им е приятно надраскано – ще си го драскат. И много ясно и че ще пият. Като започнат работа ли да започнат да пият?
Тесногръдите забрани водят до посредственост. Граници трябва да има, но еснафското възмущение не е начина за налагането им.